
Podsumowanie wyzwania
Dziękujemy Wszystkim za wzięcie udziału w naszym wyzwaniu i dołożenie swojej cegiełki do działania Centrum Pomocy Uchodźcą z Niepełnosprawnością.
A teraz czas na naszą recytację i odpowiedz, kim była Lesia Ukrainka:
Larysa Kosach, bo tak właśnie naprawdę nazywa się poetka, urodziła się 25 lutego 1871 roku w mieście Zwiahel. Od dziecka dziewczyna uwielbiała literaturę i już w wieku 5 lat już umiała czytać i pisać. Oprócz tego Lesia lubiła tańczyć, śpiewać i grać na fortepianie. Muzyka podobała się jej tak samo, jak pisanie wierszy możliwe, że dziewczyna mogłaby zostać świetną muzyczką, gdyby nie straszna choroba, która dotknęła ją w dzieciństwie. Zimą dziesięcioletnia poetka była na świętowaniu Chrztu nad rzeką Styr dziewczynka była tak podekscytowana, że nie zauważyła, jak pod jej nogami przełamał się lód i ona stała prawie po kolana w zimnej wodzie. Po tych wydarzeniach Larysysa zaczęła narzekać na silny nieustający ból w nogach. Rodzice zapraszali do domu lekarzy, leczyli ją maściami, ziołami, kąpielami, aż, wreszcie rodzina usłyszała diagnozę – gruźlica kości i stawów. Z biegiem czasu, mimo leczenia ból rozprzestrzenił się na nadgarstki i dziewczyna była zmuszona pożółcić grę na fortepianie.
W związku z chorobą Lesia dużo podróżowała, oprócz Bułgarii, Włoch, Egiptu i Gruzji odwiedziła i Polskę, gdzie jej wujek pracował jako lekarz, Nic dziwnego więc, że poetka zapoznała się z twórczością Adama Mickiewicza, którego uważała za mistrza. Świadczy o tym to, że jako krytyk literacki napisała artykuł „Zapiski o współczesnej literaturze polskiej”, w którym pisarka uznaje Adama Mickiewicza, za wzór dla młodych realistów.
Równo 65 lat po napisaniu przez Adama Mickiewicza Sonetów Krymskich Lesia napisała swój tomik pod tytułem Krymskie wspomnienia. Poetka świadomie dała swoim wierszą, formę odpowiedzi na dzieło polskiego pisarza. Wiele z jej wierszy ma identyczne tytuły jak sonety Adama Mickiewicza, na przykład Cisza morska i Burza, natomiast często różnią się poetycką formą, nastrojem czy przedstawionymi obrazami. Najbardziej zbliżonymi do siebie utworami są te wiersze, które opisują wrażenia z pielgrzymki do Bakczysaraj. I to właśnie te wierszy możecie usłyszeć w naszym wykonaniu 😊 Miłego słuchania.
Cześć, Привіт!
tu Zespół Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami! W swoje pierwsze urodziny chcielibyśmy zorganizować wyzwanie na rzecz zbiórki, dzięki której możecie wspierać nasze działania. Naszym celem oprócz działań pomocowych jest też integracja polsko-ukraińska i chciałybyśmy pokazać, jak wiele wspólnego na tle kulturowym mają Polska i Ukraina.
Czy wiecie? Co mają wspólnego Krym, Adam Mickiewicz i przewlekle chora ukraińska poetka Lesia Ukrainka znana z dramatu Pieśń Lasu?
Łączy ich piękna i nierozerwalna więź poezji XIX wieku i zachwyt nad Półwyspem Krymskim Swojego Czasu. Adam Mickiewicz pod wrażeniem podróży do Krymu napisał zbiór wierszy „Sonety krymskie”. Po jego śmierci młoda ukraińska poetka zachwycona „Sonetami krymskimi” i pięknem półwyspu, który odwiedziła podczas leczniczej podróży, zdecydowała się odpowiedzieć własnym zbiorem „Sonetów krymskich”.
Piękno formy i obrazów użytych w tym dziele nie tylko zachwyciło polskich wielbicieli literatury pięknej, ale też zwróciło uwagę licznych badaczy, którzy podziwiają, jak podróże dwojga ludzi o różnej narodowości po tym pięknym ukraińskim półwyspie wywołują tak wspólne wrażenia i pozostają tak autentyczne.
I teraz właśnie Ty możesz sprawić, że wszyscy usłyszą, jak brzmią dwa sonety o tym samym tytule, pochodzenia polskiego i ukraińskiego.
Jeżeli uda nam się uzbierać 500 zł w ciągu 2 tygodni – przeczytamy Wam obydwa Sonety krymskie i przybliżymy wam historię Lesi Ukrainki 😊
Aktualności
Hurra! Kwota 619.00 zł zasiliła zbiórkę Zbiórka na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami!
Dostępna jest relacja z tego wyzwania.
Osiągnięto 100% kwoty zadeklarowanej jako warunek realizacji zadania. Organizatorze, do dzieła!